Afera Šipan

“Afera Šipan” od A do Ž

‘Afera Šipan’ potresa dubrovačku javnost puna tri mjeseca. Donosimo cjelovit prikaz događanja…

9. travnja Tvrtka Dubrovačko primorje u vlasništvu Pera Vićana šalje Gradu Dubrovniku zahtjev za prvokupom Općinskog doma u Luci Šipanskoj čest. zgr. 445 z.ul.666 k.o.

12. travnja na 72. sjednici Malog vijeća Društva prijatelja dubrovačke starine donesena je odluka o financiranju kupnje nekretnine na Šipanu u ime i za račun Grada Dubrovnika.
U članku 7 zapisnika sa sjednice stoji:
‘Grad Dubrovnik moli da mu privremeno na ime 50 posto prihoda od ulaznica za 2010. g., isplatimo 5.000.000,00 kn za kupnju čest. zgr. 445 z.ul.666 k.o. Šipanska luka, radi se o spomeniku kulture ex. Općinskom domu, koju je Dubrovačko primorje ponudilo Gradu na prvokup.
Zaključak: Potpisati s Gradom Dodatak (2) izmjene Ugovora i Sporazum (2) između Društva, Grada i Dubrovačkog primorja o isplati u tri rate navedeni iznos, odmah 1.000.000,00 kn, do 30. 4. 2010. još 1.500.000,00 kn i do 30. 6.2010. preostalih 2.500.000,00 kn, sve u korist Dubrovačkog primorja, a za Grad Dubrovnik’.

13. travnja Društvo prijatelja dubrovačke starine uplaćuje milijun kuna na račun Dubrovačkog primorja.

U razdoblju od 14. do 26. travnja prema zahtjevu Povjerenstva za nekretnine Grada Dubrovnika sudski vještak obavlja novu procjenu vrijednosti Općinskog doma na Šipanu.

25. travnja Odluka Malog vijeća DPDS o uplati 1,5 milijuna kuna na račun Grada, odnosno po nalogu i u ime Grada, na račun Vrtlara, kao pozajmicu koja se ima vratiti najkasnije u roku od 90 dana.

26. travnja gradonačelnik Vlahušić šalje tadašnjem predsjedniku DPDS-a Denisu Orliću službeni dopis u kojem stoji:

‘U prilogu Vam šaljem dopis Vrtlara te Vas obavještavam da je Grad Dubrovnik suglasan s ovim zahtjevom.
S obzirom na novo vještačenje sudskog vještaka Općinskog doma u Šipanskoj luci maksimalno isplatiti do konačnog dogovora 2.000.000,00 kuna’.

27. travnja gradonačelnik vraća DPDS-u nepotpisani Sporazum (2) od 13. travnja 2010. godine koji se trebao sklopiti između Grada Dubrovnika (Andra Vlahušića), DPDS-a (Denisa Orlića) i Dubrovačkog primorja (pred. N.O. Stane Kesovija). Isti dan vraća potpisani Sporazum (2) između DPDS-a, Grada Dubrovnika i tvrtke Vrtlar.

28. travnja Društvo uplatilo 1,5 milijuna kuna Vrtlaru.

30. travnja Društvo ne uplaćuje novih 1,5 milijuna kuna prema zaključku sa sjednice od 12. travnja budući da za to nemaju gradonačelnikov potpis.

10. svibnja otkazana sjednica Gradskog vijeća zbog nedolaska vijećnika NL, Pera Vićana i Zorana Cikatića.

17. svibnja Gradonačelnik šalje dopis DPDS-u u kojem stoji: ‘Naknadnim uvidom u našu evidenciju utvrdili smo da postoje dva dopisa Grada Dubrovnika evidentiranih pod gornjom oznakom, međutim u jednom od njih je omaškom nadostavljen pasus:
‘S obzirom na novo vještačenje sudskog vještaka Općinskog doma u Šipanskoj luci maksimalno isplatiti do konačnog dogovora 2.000.000,00 kuna’.
Decidirano tvrdim da je citirani pasus omaškom naznačen… te da je u cijelosti neutemeljen i od nikakvog značaja sa predmetom Vrtlar d.o.o….’

20. svibnja Dubrovačko primorje upućuje novi zahtjev s pravom prvokupa Gradu Dubrovniku. Iznos nekretnine temeljen na procjeni novog sudskog vještačenja je 4.250.000 kuna.

21. svibnja Gradonačelnik službeno odbija drugu ponudu o kupnji općinske zgrade na Šipanu od tvrtke Dubrovačko primorje u vlasništvu Pera Vićana, bez rasprave na Gradskom vijeću.

31. svibnja Na sjednici Gradskog vijeća Pero Vićan svoj odnos s gradonačelnikom Vlahušićem i koalicijom obrazlaže riječima: ‘Već godinu dana pokušava se mene suprotstaviti gradonačelniku, dovest nas u poziciju da se raziđemo. Takva mogućnost ne postoji. Ne zato što ja u svim pitanjima mislim kao on, nego zato što smo se tako postizborno dogovorili’.
Andro Vlahušić na istoj sjednici o posudbama DPDS-a: ‘To je posudba DPDS-a koju će Vrtlar vratiti, a prema informacijama koje ja imam slično je i s Dubrovačkim primorjem, koje je zatražilo posudbu’.

2. lipnja na konferenciji za novinare SDP-ovci Olga Muratti, Niko Šalja i Tatjana Šimac Bonačić izjavljuju kako ništa ne znaju o spornoj transakciji i gradonačelnikovom nalogu. Muratti ističe kako će tražiti očitovanje od gradonačelnika.

3. lipnja tadašnji predsjednik DPDS-a Denis Orlić govori o nekretnini na Šipanu. Tada je za dulist.hr istakao: ‘S jedne strane to je predujam za kupnju, a s druge strane pozajmica Gradu pod uvjetom da ide na Gradsko vijeće koje se mora odlučiti za ili protiv kupnje. Ako odluči protiv kupnje milijun kuna se vraća Društvu. Vrlo jednostavno.’

7. lipnja PU dubrovačko-neretvanska potvrđuje Dubrovačkom listu da je zatražila koordinaciju s DORH-om kako postupiti u aferi Šipan.

11. lipnja na zahtjev kriminalističke policije Društvo predaje dokumente vezane za ‘aferu Šipan’.

15. lipnja Kriminalistička policija u suradnji s Državnim odvjetništvom ulazi u ured gradonačelnika Andra Vlahušića kao i ostale gradske urede zbog afere Šipan. Kako je Dubrovačkom listu potvrđenu iz PU dubrovačko – neretvanskoj samostalno su krenuli u krim obradu. To se ne poklapa s izjavom gradonačelnika Vlahušića: ‘Jedino bi htio reći da policija nije pokucala na naša vrata, već smo je zapravo sami pozvali’.

18. lipnja Dubrovački vjesnik objavljuje dokument upućen DPDS 26. travnja s potpisom gradonačelnika  – nalog za isplatu Vrtlaru bez dijela o isplati za tvrtku Dubrovačko primorje. Time gradonačelnik želi potkrijepiti tvrdnje kako nije dao pisani nalog Orliću za isplatu milijun kuna Dubrovačkom primorju.
Isti dan Dubrovački list dolazi u posjed cjelovita dokumenta s istim urudžbenim i klasifikacijskim brojem koji uključuje i nalog gradonačelnika Društvu prijatelja dubrovačke starine za isplatom milijun kuna tvrtki Dubrovačko primorje:  ‘S obzirom na novo vještačenje sudskog vještaka Općinskog doma u Šipanskoj luci maksimalno isplatiti do konačnog dogovora 2.000.000,00 kuna’.

22. lipnja Gradski odbor HDZ-a raspravlja o ‘aferi Šipan’.  U zaključku sa sjednice traže sazivanje izvanredne sjednice Gradskog vijeća na temu „Prekoračenje ovlasti gradonačelnika, nezakonitost rada, te uzurpacija prava i dužnosti Gradskog vijeća“.

U tjednu od 28. lipnja do 2. srpnja svoje iskaze DORH-u daju Denis Orlić bivši predsjednik DPDS-a, Pero Vićan nezavisni vijećnik i vlasnik nekretnine na Šipanu i Olga Muratti predsjednica Gradskog vijeća te Ivo Romić, tajnik DPDS-a

29. lipnja Gradonačelnik Vlahušić na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji potvrđuje autentičnost dokumenta od 26. travnja kojeg je objavio Dubrovački list. Izjavljuje kako Vićana smatra odgovornim za nastalu situaciju oko isplate milijun kuna njegovoj tvrtki Dubrovačko primorje od strane Društva prijatelja dubrovačke starine (DPDS).
– Potpisao sam taj dokument, ali ga nisam sastavio, on mi je podmetnut na potpis. Vićan je sudjelovao u tom aktu – rekao je tada Vlahušić. Objasnio je da je ovaj dokument, koji nosi isti klasifikacijski broj kao i drugi u kojem se Šipan i milijunske cifre ne spominju, pronašao nakon što je čuo glasine o njegovom postojanju.

6. srpnja Grad Dubrovnik je uputio Županijskom državnom odvjetništvu prijedlog za poduzimanje zakonom predviđenih pravnih radnji, sve na temelju dostavljenih dokumenata među kojima je i odluka Malog vijeća Društva prijatelja dubrovačke starine od 12. travnja.

7. srpnja gradonačelnik Grada Dubrovnika gotovo 4 sata daje iskaz DORH-u. U izjavi novinarima ispred dubrovačkog suda potvrđuje podizanje kaznene prijave protiv Denisa Orlića i Hrvoja Macana, te još trojice članova Malog vijeća.

Nastavlja se…

7. srpnja 2010.

Pročitajte još

AFERA ŠIPAN Prošla godina dana…

Nikša Miletić

‘Ovo je obračun zbog afere Šipan’

Nikša Miletić

Orlić: Ništa mu ne zamjeram

Andrea Falkoni Račić