Kroz prizmu zakona

A što ako jedan partner želi, a drugi ne želi bračni ugovor?!

Vjencanje Brak

Prošli sam tjedan pisala kolumnu o bračnom ugovoru kojeg kao mogućnost budućim i sadašnjim bračnim partnerima, ali i tijekom razvoda braka, daje naš obiteljski zakon. Primila sam iza toga više upita na ovu temu. Najčešće su, saznala sam tako, situacije gdje bi jedan partner želio na taj način urediti sadašnje i buduće imovinske odnose, ali se srami pitati ovog drugog jer sluti da bi se mogao naći uvrijeđen i da bi to moglo narušiti povjerenje u odnosu. Ali također nije rijetkost da jedan jasno kaže da želi, a drugi neće za to ni čuti. I što onda?
E tu vam ja zaista ne mogu pomoći, osim vas još jednom uputiti na svoju kolumnu o vlastitoj i zajedničkoj imovini bračnih drugova u kojoj detaljno pišem na tu temu, a možete je pronaći na našem portalu pod rubrikom ‘Kolumne’ – ‘Kroz prizmu zakona’. Ujedno, pojasniti vam kako će se za slučaj razvoda razriješiti vaši imovinski odnosi ako niste sklopili bračni ugovor.

Sporazumno ili po odluci suda
Ako se ne uspijete dogovoriti morat ćete stvari, logično, za slučaj razvoda rješavati sudski. Sud neće sigurno odluku donositi proizvoljno već na temelju zakonskih odredbi koje preciziraju koja imovina spada pod vlastitu, a koja pod zajedničku. Vlastita ostaje onome čija je, a zajednička se dijeli po pola. Tako će primjerice stan koji ste imali prije sklapanja braka ostati vaš, kao i prihodi koje ste ostvarili afitavanjem tog stana. E ovo drugo je već nešto teže dokazati negoli da je stan bio vaše vlasništvo od prije. Auto i barku koje ste kupili u braku, nebitno uopće na čije ime, je zajednička imovina. E sad kako podijeliti po pola. Ne možete svakako uzet pilu pa pola barke/auta tebi, pola meni. Odnosno možete, ali bi bilo suludo jer se gubi vrijednost i svrha stvari naravno. Ako se ne uspijete dogovoriti na primjer da auto ide vama, a barka mužu, možda uz novčanu nadoknadu onome tko je dobio manje vrijednu stvar, nema vam druge nego prodavat. Zemlja koju ste dobili u nasljedstvo ostaje naravno samo vaša. Međutim problemi u praksi nastaju kad se novac od prodaje vlastite imovine potrošio. Pa da je sve tako jednostavno ne bi se ljudi vukli po sudovima godinama.

Posebne odredbe
Obiteljski zakon posebno vodi računa o primarnom interesu djeteta/djece pa je tako predvidio i posebne odredbe o zaštiti dobrobiti djece i obiteljskog doma. Tako, pokretne stvari koje pretežito koriste maloljetna djeca ne uzimaju se u obzir prigodom razvrgnuća bračne stečevine, već ostaju u posjedu djece, odnosno onog roditelja s kojim će djeca stanovati. Sud može na zahtjev bračnog druga odrediti da pravo stanovanja u obiteljskom domu koji predstavlja bračnu stečevinu ostvaruje samo jedan roditelj sa zajedničkom maloljetnom djecom nad kojom roditelji ostvaruju roditeljsku skrb. Ovo pravo može trajati najdulje do razvrgnuća suvlasništva na nekretnini koja predstavlja obiteljski dom. Kad odlučuje o pravu stanovanja sud može, s obzirom na okolnosti slučaja, odrediti roditelju koji s djecom ostaje stanovati u obiteljskom domu obvezu plaćanja paušalnog iznosa najamnine drugom roditelju i plaćanje režijskih troškova nekretnine koja predstavlja obiteljski dom. Također, kad odlučuje o pravu stanovanja i najamnini, sud mora voditi računa o načelu razmjernosti, štititi pravo djece na stanovanje u obiteljskom domu i istodobno postupati pravedno prema onom roditelju na čiji teret će se ostvarivati pravo stanovanja. Sud može, s obzirom na okolnosti slučaja, odbiti zahtjev za stanovanje ako ukupni prihodi bračnih drugova ne bi mogli osigurati troškove odvojenoga stanovanja i života bračnih drugova i djece.
Roditelji mogu tražiti izmjenu odluke ako se promijene okolnosti na temelju kojih je ona bila donesena.

ŠTO JE MOJE, ŠTO JE TVOJE
‘Ja tako (ne) mogu razmišljati?!’
Eeee, tako pjeva naš dragi Gibonni, ali kad dođe stani-pani onda se tako ne samo može, nego mora razmišljati. Pa da malo ponovimo gradivo…
Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine. Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili, s tim da ako žele, bračnim ugovorom se mogu dogovoriti drugačije. Zgodno je znati da je dobitak od igara na sreću bračna stečevina.
Tako, ako na primjer na lotu ili kladionici osvojite neku dobru svotu morate znati – nije ona samo vaša, nego zajednička! Dakle potpuno je nebitno što je, eto, sreća pogledala vas, morat ćete dijeliti i to po pola.
Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina. Također, ono što naslijedite ili dobijete na dar, samo je vaše, a ne zajedničko! Autorsko djelo, kao i imovinska korist koju vam ono donese, pripada samo vama.

Pročitajte još

Je li bračni ugovor rješenje za trzavice u braku?!

Ivana Mijić Vulinović

Što ako podstanari neće izaći iz stana?!

Ivana Mijić Vulinović

GRAĐANI O AFERI BEROŠ Potpuno poljuljano povjerenje u zdravstvo

Ivana Mijić Vulinović